Textilné turistické topánky nie sú zlá voľba

Textilné turistické topánky nie sú zlá voľba

by spravca

Keď sa hovorí o turistickej obuvi, vždy si predstavíme robustné, kožené topánky. Turistická obuv nemusí byť vyrobená z kože. A dokonca nemusí byť robustná. Na rodinné výlety do lesa vám budú stačiť topánky vyrobené z textilu. Aké sú plusy textilných topánok?

Aké vlastnosti si všímať

Počas kúpy obuvi do hôr si okrem materiálu všímajte strih a podošvu.

Strih topánok

Turistická obuv môže mať nižší strih a podobať sa na tenisky alebo vychádzkovú obuv. Od uvedených druhov topánok sa líši v mnohých oblastiach. Ide predovšetkým o kvalitu podošvy, stielky a existenciu membrány, ktorou vychádzková obuv nedisponuje. Nižší strih obuvi preferujú hlavne dámy. Dámska turistická obuv je odľahčená. Topánky so strihom po členky sú vyšším stupňom nízkych, a preto ich pokojne vyvetrajte počas náročnejšej jednodennej túry. Obuv nad členky je nevyhnutá pri výstupoch. Bez opory by chodidlá a členky začali rýchlo bolieť.

Podošva topánok

Turistické topánky majú špeciálnu podošvu. Od klasickej ju odlišuje spracovanie povrchu a vrstvenie. Obuv určená do náročného terénu má dve až tri vrstvy podošvy. Vrstvenie sa stará o elimináciu vibrácií a ochranu proti prepichnutiu. Členenie spodnej časti podošvy je vytvorené tak, aby okraje bránili pošmyknutiu a zo stredu podošvy bola voda rýchlo odvádzaná.

Kedy je textil dobrou voľbou

Syntetické textilné materiály sa využívajú na výrobu rôznych typov obuvi, nevynímajúc obuv určenú do hôr. Textil je veľmi vzdušný a ľahký. Textilnú turistickú obuv na nohách takmer necítite. V textile chodidlo dýcha, nie je spotené. Nevýhody textilu sú dve – textilné topánky rýchlejšie premoknú a nie sú odolné voči mechanickému poškodeniu. Obe nevýhody sa snažia výrobcovia kompenzovať. Do textilu býva všitá vodeodolná membrána. Mechanickému poškodeniu sa dá predísť tak, že do špičiek a päty je všitá koža. Napriek vylepšeniam nie je textilná obuv určená na dlhšie túry alebo výstupy. Ak ste víkendoví turisti a doprajete si len kratšie prechádzky do prírody, pokojne si kúpte textilnú turistickú obuv.

 

 

 

You may also like