5 filmov o rebeloch pre mladú generáciu a o mladej generácii

by spravca

Mladá generácia sa svojimi novými názormi a ideami často odkláňa od predchádzajúcich generácii a ich dogiem. Avšak málokedy sú tínedžeri pochopení či dokonca prijatí a tak im nezostáva nič iné ako rebélia voči zabehnutým tradíciám a názorom. Prinášame zoznam 5-tich klasických tínedžerských filmov, ktoré túto tematiku ukazujú a rozhodne stojí za to si ich pozrieť.

  1. „Keby….“ (If…, Veľká Británia, 1968)

Vo filme „Keby…“ ľahko odhalíte vplyv okolitej doby, a teda revolučných 60-tych rokov. Študent Mick svojou rebéliou vyburcuje spolužiakov k tomu, aby začali bojovať voči dogmám učiteľov a aj celému tradičnému systému ich internátnej školy. Učitelia im ničia život rôznymi prekážkami, ktoré sa Mick so svojimi prívržencami snaží odstrániť. Natáčanie filmu v pravú chvíľu, a teda tesne pred skutočnými študentskými protestami v Paríži, dodáva punc reálnosti a stotožnenia sa so skutočnými ideálmi mladej generácie.

  1. „Raňajkový klub“ (The breakfast Club,USA, 1985)

Režisér a scenárista John Hughes priniesol obraz života na americkej strednej škole v 80. rokoch 20. storočia. Kvôli prehreškom v škole sa na sobotňajšom vyučovaní stretávajú rôzne typy žiakov. Nájdete tu nenapraviteľného rebela, kráľovnú krásy, šprta, športovca aj divné dievča. I keď ich povahy sú úplne odlišné, napriek svojim rozdielom postupne zisťujú, že ich životy majú toho veľa spoločného. Rebélia v tomto filme možno nie je až taká výrazná, ale jeho prínos obrazu zmýšľania tínedžerov je obrovský. Film ukazuje obavy mladých ľudí, ktoré ich sprevádzajú počas dospievania a aj to ako sa každý človek s nimi vyrovnáva po svojom.

  1. „Rebel bez príčiny“ (Rebel Without a cause, USA, 1955)

Aj tínedžeri túžia po láske svojich rodičov. James Dean ako Jimmy Stark zohral hlavnú rolu v tomto kultovom filme o problematickom dospievaní mládeže bez zázemia, ktorá nedokáže nájsť svoje pevné miesto v okolitom svete. Kvôli Jimmyho problémom sa musí jeho rodina presťahovať do druhého mesta. Jimmy sa snaží na novej škole zapadnúť, ale zapletie sa do potýčky s vodcom miestneho gangu Buzzom.

Aby zapadol, Jimmy sa nechá nahovoriť na preteky v ukradnutých autách k okrajom útesov. Kto prvý vyskočí z auta prehral. Buzz pri závodoch nešťastnou náhodou zahynie, čo vedie k veľkej nevôli zbytku gangu, a tak Jimmy po neúspešnom rozhovore s otcom uteká z domu do noci a nachádza dve spriaznené duše, s ktorými hľadá svoje miesto vo svete. Necitlivosť a väčšiu náklonnosť ku spáchaniu zločinov sa vo filme ukazuje ako dôsledok nepochopia rodičmi, ktorí deťom nedokážu načúvať.

  1. „Škola života“ (An Education, Veľká Británia/USA, 2009)

V hlavnej úlohe rebela je vlastne rebleka. Mladá 16-ročná dievčina Jenny, ktorá sa napriek spoločenským konvenciám rozhodne svoje tínedžerské roky v škole zameniť za život so starším mužom v Paríži. Hoci jej mnohí dajú pocítiť jej nedostatočný vek, ona sa vzbúri a ide za blahobytom a novými zážitkami. Avšak život na výslní tiež skrýva množstvo tajomstiev, ktoré sa postupne odhaľujú. Film stavia do popredia otázku, či je lepšia škola alebo rebélia vo forme školy života aj s jej úskaliami.

  1. „Zosilni to!“ (Pump up the volume, USA, 1990)

Mark Hunter je mladý študent z New Yorku, ktorý je nútený kvôli otcovej novej práci sa presťahovať do malého mesta v Arizone. Zostane sám, bez priateľov  a znudený. A tak sa v noci zakráda do svojho suterénu, zapne svoju krátkovlnnú vysielačku a začne rozprávať do éteru pod prezývkou DJ Hard Harry. Cez deň tichý a pozorný študent sa mení na sexuálne posadnutého komentátora, ktorý odhaľuje ťažkosti dospievania. Na mušku si vezme aj riaditeľku pani Cresswoodovú, ktorá vylučuje zo školy nevhodné a problémové deti, len aby si udržala určitú úroveň školy, čo dokladuje údajmi z dôverných správ školskej rady, ktoré potajme získal od otca.

Vďaka Harrymu sa problémoví študenti začnú zhromažďovať a pani riaditeľka sa rozhodne zistiť, kto je tento záhadný študent a postaviť ho pred súd za nelicencované vysielanie.

Dospievanie ako také nie je jednoduchá záležitosť. Týchto 5 klasických filmov rôznymi spôsobmi prináša pohľady do duší mladej generácie, ktorá si hľadá svoje miesto vo svete a poodhaľuje pálčivé témy, ktoré ich trápia.

 

You may also like