Najväčší rock&roll-oví rebeli

by spravca

Nie nemáme na mysli známe wrestlingové duo The Rock ‘n’ Roll Rebels z roku 1987, ale skutočných hudobných rebelov, ktorí svojou tvorbou vyjadrovali nesúhlas a nespokojnosť. Rock&roll sa vždy spájal s rebéliou, a preto medzi rebelov väčšinou zaraďujeme spevákov, ktorí mali problémy so zákonmi, drogami, alkoholom alebo svojimi vyjadreniami poburovali spoločnosť či vládu.

Koho sme teda zaradili do rebríčka top hudobných rebelov?

  1. Bob Dylan vždy rád robil veci po svojom. V 60-tych rokoch napísal množstvo protestných piesní proti situácii v Amerike. V tej dobe ho označovali za „hlas generácie“, hlas boja za ľudské práva a hnutia proti vojne. Dylan písal o aktuálnych problémoch, o veciach, ktoré ľudí trápili. Okrem toho, že bol rokenrolovým spevákom, venoval sa aj džezu, country a dokonca gospelu. Jeho život bol tiež spojený s užívaním drog.Dokonca kolujú historky ako navnadil Beatles na marihuanu. Sám tvrdí, že väčšinu svojich piesní napísal, keď bol závislý na heroíne. Avšak nie je to tak úplne isté, pretože Bob veľmi rád novinárom klame. Nech je to však akokoľvek, ovplyvnil svojou hudbou nielen hudobníkov, ale celé generácie.
  2. Kurt Cobain so známou skupinou Nirvana je v každej dobe hlasom nespokojnej mládeže. Jeho detstvo bolo poznačené rozvodom rodičov čo zanechalo na jeho osobnosti veľké stopy. Od mladosti užíval omamné látky a bojoval s rôznymi závislosťami. Nirvana mu priniesla úspech aký neočakával. Avšak sláva mala na neho negatívny dopad, čo vyústilo v nadmernom užívaní drog. Jeho utrpenie je cítiť z každého kúsku jeho tvorby. Vplyvom komplikovaných duševných stavov a nadmernému užívaniu drog nakoniec ukončil svoj život sám vo veku 27 rokov.
  3. Keith Richards je skvelý hudobný skladateľ a zakladajúci člen skupiny The Rolling Stones. Tak ako mnohí umelci, ani on sa nevyhol závislosti na drogách. V rámci nej bol jeden krát zatknutý a dokonca si šnupol trocha z prachu svojho otca po spopolnení. Je záhadou ako, ale prežil množstvo rôznych katastrof, ktoré by iných ľudí odrovnali. Okrem toho, že ho takmer zabil skrat na pódiu, prizabil motorkársky gang Hells Angels, takmer zhorel v izbe, ktorú podpálil nedohorkom cigarety, keď zaspal predávkovaný heroínom, prežil aj zámenu kokaínu za strychnín či dokonca pád z palmy. Napriek tomu sám tvrdí, že „ je lož, že drogy ti pomôžu robiť skvelú muziku“.
  4. Jimi Hendrix, jeden z Klubu 27, ktorý tvoria muzikanti, ktorí zomreli vo veku 27 rokov takisto ako Kurt Cobain a Jim Morrison. Žil hektickým životom spojeným s drogami, policajnými zásahmi a neustálym koncertovaním. Vďaka imidžu nespútaného hudobníka a rôznym výtržnostiam si počas obdobia, keď Amerika bojovala proti vojne vo Vietname a za práva iných rás získava pozornosť verejnosti. Avšak nadmerné užívanie drog a neustále koncertovanie speváka veľmi vyčerpávali. Aby si poriadne oddýchol, lieky na spanie zapíjal alkoholom, čo ho nakoniec stálo život.
  5. Keith John Moon sa preslávil inovatívnou hrou na bicie a pôsobením v kapele The Who. Vďaka auto-deštruktívnym vystúpeniam, kde skupina na konci show rozbíjala svoje vybavenie, sa kapela preslávila po celom svete. S jeho hraním je spojených množstvo extravagantných kúskov. Počas bubeníckeho sólo vystúpenia v televízii naplnil Moon svoje priehľadné bubny vodou a rybičkami. Počas televízneho programu Smothers Brothers Comedy Hour umiestnil do svojich kotlov výbušninu, ktorú odpálil vo finále skladby My Generation. Ako to už s rebelmi býva, aj Keith trpel svojou závislosťou, a to na alkohole. Pri pokuse o odvykanie sa otrávil liekmi, ktoré potlačujú chuť na alkohol.
  6. Jim Morrison zakladateľ a spevák legendárnej skupiny The Doors vedel ako si užívať nielen na 100%. Alkohol, tvrdé drogy a sex boli jeho mantrou, čo tiež prispelo k jeho zaradeniu do Klubu 27. Potýčky s políciou a zatknutia boli časté, a to často kvôli obscénnemu správaniu na verejnosti, obťažovaniu letušky, vulgárnym nadávkam polícii či rušeniu poriadku.Lemmy svojim menom Ian Fraser Kilmister bol legendárnym frontmanom britskej heavymetalovej skupiny Motörhead
  7. Lemmy svojim menom Ian Fraser Kilmister bol legendárnym frontmanom britskej heavymetalovej skupiny Motörhead, i keď sám rád tvrdil, že hrá iba rokenrol. Bol známy búrlivým životom spojeným s drogami, alkoholom a ženami. Sám tvrdil, že denne vypije fľašu whisky, ale v posledných rokoch svojho života kvôli cukrovke prešiel na vodku s džúsom. Veľmi sa pýšil tým, že spal s viac ako tisíckou žien.

Život hudobných rebelov je často spojený s excetrickým správaním a potýčkami s políciou či dokonca vandalizmom, sexom, drogami a alkoholom. Do zoznamu hudobných rebelov by sa dalo zahrnúť veľké množstvo hudobníkov, ktorí by si to isto zaslúžili. Koho by ste do zoznamu ešte pridali?

Zdroj: www.slovenskobezdrog.sk/

You may also like