Šetrite po každom naštartovaní automobilu

Šetrite po každom naštartovaní automobilu

by spravca

Šetriť, šetriť, šetriť. Slovo, ktoré nás sprevádza už nejaký ten mesiac a asi ešte dlho bude. Šetriť môžete na nákladoch na domácnosť, na kultúre, na oblečení, na jedle alebo na benzíne. Ak najazdíte denne niekoľko desiatok kilometrov, práve benzín môže byť položkou, na ktorej je možné značne ušetriť. Ako na šetrenie paliva po každom naštartovaní automobilu?

Musíte jazdiť autom?

Prvá rada znie pre mnohých nereálne – nechajte auto doma. Zamyslite sa nad tým, ako často chodíte pre mlieko a chleba automobilom. A to máte obchod priam za rohom. Zahriať v zime motor znamená veľkú spotrebu paliva. Navyše krátka jazda v zime motoru extrémne škodí. Trochu vymrznúť vám neuškodí. Počas teplých mesiacov jazdite po meste len a len na bicykli. Pre lenivcov odporúčame kúpiť elektrický bicykel alebo kolobežku. Zrazu zistíte, že vám zostali peniaze na nové zimné pneumatiky.

Nepodceňujte technický stav vozidla

Niektoré staršie vozidlá sú žráčmi paliva. A pritom stačí tak málo. Na spotrebu má veľký vplyv stav pneumatík resp. tlak v pneumatikách. Dajte si tú námahu a preverujte tlak alebo si dajte do kolies nainštalovať snímač tlaku pneumatík. Pneumatiky majte vždy nahustené podľa pokynov od výrobcu. Uvedomte si, že iný tlak je predpísaný pre plne naložené alebo prázdne vozidlo. Nešetrite na pneumatikách a vyberajte si ich podľa označenia pneumatík. Na spotrebu má dosah hlavne valivý odpor.

Jazda v meste

Jazda v meste a v kolónach má svoje špecifiká. Častejšie stojíte na križovatke a niekedy jazdíte slimačím tempom dlhé kilometre. Ak je to možné, na každom semafore vypnite motor. Dokonca aj pár sekúnd má zmysel. V kolónach sa snažte udržať čo najnižšie otáčky motora. Pokojne zaraďte dvojku. Nižšie otáčky vždy znamenajú nižšiu spotrebu.

Jazda v horách

Jazda v horách neznamená len to, že potrebujete snehové reťaze na dodávky, SUV alebo malé osobné vozidlá. Takáto jazda znamená tiež to, že budete jazdiť po kopcoch. Pri schádzaní z kopca sa snažte čo najmenej brzdiť len brzdami. Oveľa viac zapájajte do brzdenia motor. Zaraďte nižší prevodový stupeň a mierne pomáhajte motoru šliapaním na brzdy.

 

 

You may also like