Ste si istí, že používate snehové reťaze správne?

Ste si istí, že používate snehové reťaze správne?

by spravca

Správne používanie snehových reťazí je nevyhnutné pre vašu ochranu a ochranu vozidla. Ak ich nenasadíte podľa predpisov alebo ak kúpite nesprávny rozmer, riskujete veľa. Reťaze nepriliehajúce k pneumatikám nemajú význam. Reťaze, ktoré sú príliš hrubé, môžu poškodiť karosériu.

Snehové reťaze sú povinne nepovinné

Snehové reťaze nie sú povinnou výbavou vozidla. Povinné sú len v istých úsekoch ciest a za istých podmienok. Znamená to, že reťaze nemusíte so sebou v aute voziť. Nie sú povinné dokonca ani na zasneženej vozovke ako zimné pneumatiky Kormoran. Snehové reťaze musíte na hnaciu nápravu vozidla nasadiť za značkou Použiť protisklzové reťaze v čase, kedy je vozovka pokrytá snehom.

Správna veľkosť snehových reťazí

Snehové reťaze sa nasádzajú na zimné pneumatiky. Stačí sa pozrieť na označenie týchto pneumatík a ihneď zistíte, aký rozmer reťazí potrebujete. Pre laikov je lepšie, keď kúpia reťaze z internetu. V e-shopoch sú kupujúcim k dispozícii konfiguračné filtre, vďaka ktorým rýchlo nájdete snehové reťaze kompatibilné s vašim autom. Pozor na to, že výber reťazí podľa veľkosti kolies môže byť v istých situáciách zradný. Niektoré vozidlá majú priestor medzi behúňom a podbehom veľmi úzky, príliš hrubé oká reťazí môžu zničiť karosériu alebo pneumatiky. Existujú dokonca vozidlá, pre ktoré nie je možné zohnať kovové reťaze s primeranou hrúbkou. Našťastie sú vhodnou náhradou textilné reťaze. Textil je tenučký, veľmi šetrný k pneumatikám a tiež účinný na snehu i na ľade.

Prekvapiť vás môže montáž

Šťastne ste si vydýchli, že máte doma reťaze, ktoré sedia na pneumatiky? Možno vás bude čakať ešte jedno prekvapenie. Lacnejšie snehové reťaze sa upínajú kladkou alebo kordom. Nasádzanie a zapnutie týchto reťazí je komplikované. Po prvý raz si iste zanadávate, a preto si nasádzanie reťazí vyskúšajte na parkovisku alebo v garáži. Je to podobné ako keď inštalujte na strechu strešný box. Časom získate zručnosť. Možnosťou je kúpa reťazí, ktoré majú systém samoupínania.

Jazda s reťazami má špecifiká

Nielen kúpa a nasádzanie reťazí vám môžu spôsobiť vrásky na čele. Prvé kilometre s nasadenými reťazami budú mierne komplikované. Vibrácie a ťažšie ovládanie kolies budete cítiť. Dôležitá je veľmi pomalá jazda. S reťazami na kolesách nesmiete jazdiť rýchlejšie ako 50 km/h.

 

 

You may also like