Rebeli: Športovci, s ktorými nebolo alebo nie je jednoduché spolupracovať

by spravca

Podľa čoho spoznáte rebela? Nuž, na to zrejme nie je jednotná definícia. Rebelom môže byť každý z nás, pričom viete ako sa hovorí, rebelov má každý rád. Sú to ľudia, ktorí majú radi, keď si môžu veci robiť po svojom. Respektíve, robia si ich po svojom, aj keď práve nemôžu. Nemajú to ale jednoducho, i keď treba dodať, že v tomto tisícročí prostredie rebelom praje viacej ako v tisícročí minulom. Tak či onak, rozhodli sme sa, že sa tento raz zameriame na rebelov zo športového odvetvia. Častokrát sa totiž jedná o skvelých športovcov, ktorých ale nebolo jednoduché, respektíve nie je jednoduché zvládnuť. To je už potom úloha pre klubový manažment a pre trénerov. 

Prvotriednym športovým rebelom bol Dennis Rodman. Bývalý americký basketbalista, ktorý sa po skončení profesionálnej kariéry svojím spôsobom angažoval aj v politike, bol, skutočne hráčom, o ktorom hovorili nielen fanúšikovia jeho tímu, ale aj tréneri, široká verejnosť a súperi. Rodman nikoho nenechával chladným. Pôsobil extravagantným štýlom, rád sa obliekal inak ako ostatní, mal prefarbené vlasy, nechýbali ani naúšnice či iné doplnky. Zvládnuť ho nebolo naozaj jednoduché, množstvo party, neočakávaných odcestovaní, nedisciplinovať a svojská povaha. V časoch najväčšej slávy Chicaga Bulls v 90.rokoch minulého storočia bol ale Rodman tímu s Michaelom Jordanom či Scottiem Pippenom a prispel aj k zisku titulu v NBA. V reboundoch bol najlepším hráčom na planéte a keď sa sústredil na hru, tak si nesmierne kvalitne plnil svoje povinnosti a spoluhráči ho mali radi. Tréner Phil Jackson sa svojho času s Rodmanom naozaj natrápil, ale ovocie sa dostavilo. Potom sa ale napríklad stalo, že počas finálovej série odcestoval do Las Vegas a nebolo o ňom pár dní počuť. Taký už bol Dennis Rodman.

Vo svete futbalu by sme rebelov mohli nájsť prakticky v každej sledovanejšej európskej súťaži. A bolo by ich naozaj veľa. Spomeňme napríklad Maria Balotelliho, talianskeho útočníka, ktorý okrem iného obliekal aj dresy Liverpoolu, Barcelony, AC Miláno alebo Interu Miláno či Manchestru City. Hral za tímy, na ktoré fanúšikovia radi robia športové tipy, pretože patria medzi favoritov svojich súťaží, pričom Balotelli bol obľúbeným výberom za strelca zápasu, svojho času dával naozaj góly ako bežiacom páse. Dodnes sa hovorí o jeho dvoch góloch proti Nemecku na Euro 2012 v drese talianskej reprezentácie, ktoré znamenali postup Talianska do boja o medaily. Balotelli si nikdy nebral servítku pred ústa, vždy povedal, čo mu napadlo a niekedy to bolo aj na škodu. Žil taktiež veľmi zaujímavým súkromným životom, robil večierky, aj keď nemal a životosprávu taktiež nemal práve majstrovskú. Živil sa ale tým, čo ho baví a to sa v živote nepodarí každému a je to samo o sebe úspechom.

Ako píšeme v úvode, rebelov nájdeme v každom športe. Nie iba vo futbale či v basketbale. Prípady sa objavujú aj v tenise, vo volejbale či v hádzanej, tam sa o tom ale až toľko nehovorí. Veľa príkladov by sme našli aj v lige amerického futbalu, v sledovanej zámorskej NFL, kde sú hráči často v pozícii celebrít a nie každý to vie zvládnuť. Takisto aj v hokeji, i keď vedenie najlepšej ligy na svete NHL sa snaží byť veľmi striktné, čo sa možných rebelov týka. A keď niekto rebel je, tak to má v NHL naozaj, ale skutočne naozaj problematické.

 

You may also like