Na čo dávať veľký pozor pri prenájme jachty?

Na čo dávať veľký pozor pri prenájme jachty?

by spravca

Prenájom jachty je splnením sna o dovolenke plnej luxusu, slobody a dobrodružstva na mori. Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam a zabezpečili bezproblémovú plavbu, je dôležité venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým aspektom ešte pred podpísaním zmluvy. Jachtu je možné prenajať od súkromnej osoby i od agentúry. Ktorým chybám sa pri prenájme vyvarovať?

Výber agentúry, ktorá jachty prenajíma

Prvým krokom je výber spoľahlivej a overenej agentúry, ktorá má dobré recenzie a skúsenosti s prenájmom jácht. Dôkladne si preštudujte ponuku jácht, porovnajte ceny, vybavenie a technické parametre. Zvážte, aký typ jachty je pre vás najvhodnejší – motorová, plachetnica, katamarán – a akú veľkosť potrebujete vzhľadom na počet osôb a plánované aktivity. Nezabudnite si overiť, či má jachta platné doklady a poistenie. Agentúry zväčša lode nielen prenajímajú, ale tiež ponúkajú lode na predaj.

Overenie podmienok zmluvy

Pred podpisom zmluvy si ju dôkladne prečítajte a uistite sa, že rozumiete všetkým jej bodom. Venujte pozornosť najmä podmienkam platby, storno poplatkom, poistným podmienkam, zodpovednosti za škody a pravidlám užívania jachty. Ak máte akékoľvek otázky alebo nejasnosti, neváhajte sa obrátiť na agentúru a vyžiadať si vysvetlenie.

Možnosti prenájmu posádky

Jachty na predaj i prenájom potrebujú posádku. Ak nemáte vlastnú kapitánsku licenciu, budete si musieť prenajať kapitána. Pozor na to, že preukaz vodca malého plavidla na vedenie lode na mori nestačí. V prípade, že sa rozhodnete kapitánske služby využiť, overte si kvalifikáciu kapitána, jeho skúsenosti a referencie. Pri prenájme väčšej jachty zvážte doplatenie služieb ďalších členov posádky.

Nezabudnite na poistenie

Poistenie je kľúčovým aspektom pri prenájme jachty. Uistite sa, že jachta je poistená proti škodám a že máte zabezpečené aj poistenie zodpovednosti za škody spôsobené tretím osobám. Zvážte uzatvorenie cestovného poistenia pre všetkých členov posádky, ktoré kryje prípadné zdravotné problémy alebo úrazy.

Preverte technický stav jachty

Pred vyplávaním si dôkladne preverte technický stav jachty. Skontrolujte, či sú všetky systémy a zariadenia funkčné, máte dostatok paliva a vody, bezpečnostné vybavenie. V prípade akýchkoľvek pochybností požiadajte o pomoc kapitána alebo zástupcu agentúry.

Detaily, ktoré nezanedbajte

Vypracujte itinerár plavby a zohľadnite pritom predpoveď počasia. Informujte sa o možných rizikách a nebezpečenstvách v oblasti, kde sa chystáte plaviť. V prípade nepriaznivého počasia buďte pripravení zmeniť plány alebo odložiť plavbu. Dodržiavajte všetky bezpečnostné pravidlá a pokyny kapitána. Uistite sa, že všetci členovia posádky vedia, kde sa nachádza záchranné vybavenie a ako ho používať.

Pred odovzdaním jachty ju dôkladne skontrolujte spolu so zástupcom agentúry a spíšte protokol o odovzdaní. Uistite sa, že ste vrátili jachtu v rovnakom stave, v akom ste ju prebrali. Dôkladná príprava a dodržiavanie uvedených rád vám pomôžu vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam a zaistia, že si plavbu užijete naplno a bez starostí.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

You may also like