Bizarné módne výstrelky

by spravca

Šaty robia človeka, o tom niet pochýb. Alebo naopak šaty z ľudí vedia spraviť podivné bytosti, ktoré ako keby žili v inom vesmíre a na inej planéte. Dnes na ulici bez problémov stretnete muža v sukni a s vysokými opätkami. Krútite hlavou a pohŕdavo zazeráte. Verte však, že módne výstrelky sa netýkajú len súčasnosti.

Bez možnosti nádychu a v balóne

V minulosti sa dámy museli prispôsobovať rôznym módnym diktátom. Kvôli úzkemu včeliemu pásu sa nechávali zviazať do tesných korzetov. Niektoré ženy boli týmto trendom posadnuté tak, že pri uťahovaní korzetu dobrovoľne omdlievali. Ako protiklad k tomuto bláznivému kúsku oblečenia boli vystužené krinolínové sukne pripomínajúce balón. Tak ako je balón poháňaný horúcim vzduchom, aj tieto sukne boli doslova horúcou módnou vychytávkou. Stávalo sa totiž veľmi často, že sukne s krinolínou podliehali vznieteniu od sviečok.

Muž v opätkoch je slabý odvar

Ani páni to nemali kedysi ľahké. Presne tak ako ich nežnejšie polovičky, aj oni chceli v oblečení vyzerať štíhlo. Preto si často obliekali mužské varianty korzetov. V 19. storočí sa muž s úzkym pásom a širokými ramenami považoval za idol. Samozrejme, že symbolom mužnosti je iná časť tela. Tu prichádzajú na rad vypchané rázporky za čias vládnutia Tudorovcov v 16. storočí. Dôkazom sú obrazy panovníka Henricha VIII., ktorého pýcha priam bije do očí.

Parochne pre každého

Dnes si môžete kúpiť vkusné a módne parochne rôznych strihov. V minulosti sa nosili prehnane veľké parochne plné lokní a mašličiek. Boli moderné hlavne za vlády panovníka Ľudovíta XIV., ktorý začal predčasne plešatieť. Jeho prívrženci ho v nosení parochní nenechali samého, a preto sa stali módnym hitom. Parochne u pánov boli populárne aj v 18. storočí. Nosili sa v kombinácii s tesným farebným oblečením a tento štýl sa nazýval Macaronis.

Ani nahí, ani oblečení

Môžeme si vydýchnuť. Dnešná móda nás nezväzuje ako korzety v minulosti. Vie však ponúknuť veľa bizarných zvláštností. Jednou z nich je priehľadné oblečenie. Nuž, keď si to môžete vďaka figúre dovoliť, s pokojom v duši sa navlečte do plastového čuda. Priehľadnosť je in takmer všade. Priesvitné kabelky, topánky, kabáty. V zime vás „iste“ takéto oblečenie zahreje a v lete schladí.

Všetko je akési pomýlené

Na jednej strane je hladká pokožka žiaduca u mužov aj u žien. Holenie je povinnosťou. Na druhej strane sa nosia tričká a dokonca plavky s chlpatou potlačou. Páni sa môžu v lete tešiť na čipkované košele alebo šortky v pastelových farbách a kovbojské čižmy so sandálovou úpravou. A keby dámam pri pohľade na túto krásu bolo horko, oblečú si rifľovú bundu bez ramien alebo rifle so sukňou v jednom. Najhoršie je, že už ani drobné na kávu si nemáte kam dať. Rifle s dierami namiesto vreciek vraj budú módnou nevyhnutnosťou. Tešíte sa?

 

 

You may also like