Bláznivé a neuveriteľné úteky z väzenia

by spravca

Filmy z väzenského prostredia patria medzi najobľúbenejšie. Tajomstvá zo života za mrežami sú veľkým lákadlom. Ale nie pre reálnych väzňov. Mnohí z nich tak veľmi túžia po slobode, že sa odhodlajú k bláznivým a nebezpečným útekom. Vôňa slobody je silnejšia ako strach zo smrti pred prenasledujúcimi strážcami.

Írske úderné komando

Človek je tvor spoločenský a v skupine sa robí všetko ľahšie. Dokonca aj útek z väzenia. K hromadnému úniku väzňov prišlo v roku 1983 v írskom žalári menom Maze. Išlo o historicky najväčší hromadný útek z väzenia v tejto krajine. Zaujímavé je, že pri úniku použili väzni mnohé strelné zbrane a napriek tomu ani jeden strážnik nebol zabitý výstrelom z nich. Prišlo síce k nešťastnému úmrtiu dozorcu, ale toho zložil infarkt. Ako sa dostali zbrane do väzenia? Samozrejme, že úplatkami a prepašovaním. Stalo sa tak napriek tomu, že až do tohto osudného úteku bolo väzenie Maze považované za veľmi bezpečné. Okrem vysokých ostnatých plotov sa pýši elektronickými oceľovými bránami a inými zabezpečovacími systémami. Celkovo utieklo pri tomto incidente 38 väzňov, ktorí sa však po krátkom čase vrátili tam kam patria, za mreže.

Reálny útek z Alcatrazu

Kto by nepoznal neslávne slávny Alcatraz? O útekoch z tohto väzenia sa natočili desiatky filmov. Nie je však nad realitu. Alcatraz sa dlhé roky považoval za väzenie, z ktorého niet úniku. Bolo to vďaka jeho polohe na ostrove obklopenom studenou vodou oceánu. Väzenie bolo nedobrovoľným domovom stoviek najťažších zločincov od roku 1934. Po jeho otvorení sa dokopy 36 väzňov pokúsilo o útek. Avšak dozorcovia, hrubé múry väzenia a vysoké vlny oceánu boli silnejšie ako túžba po slobode. Jediný „úspešný“ útek sa odohral v roku  1962. Jeho aktérmi boli bratia Anglinovci, Frank Morris a Allen West. Posledný menovaný sa síce úteku zúčastnil, ale zostal doslovne na polceste. Ako sa im geniálny útek podaril? Pre oklamanie dozorcov vložili do svojich postelí atrapy hláv vyrobených z toaletného papiera a vlasov. Z ciel sa pomaly plazili cez tunely, ktoré celý rok vyhlbovali do stien. Bohužiaľ West narazil nedopatrením na konci tunela na železnú rúru, ktorá bola nad jeho sily. Avšak vďaka jeho rozprávaniu sa verejnosti odkryl celý dej tohto príbehu. Zvyšní traja utečenci preliezli  tunelmi do ventilačnej šachty a následne na strechu. Z nej to bolo na skok k oceánu. Preplávať oceán sa im podarilo pomocou raftu vyrobeného z pršiplášťa a cementu. Tu príbeh končí. Utečenci nikdy neboli nájdení, a preto si nemôžeme byť istí úspešnosťou ich úteku. Možno sa im sen o slobode splnil a možno skončili ich telá na dne oceánu.

Anglický rekordman

Pre niekoho je útek z väzenia nemožný, pre niekoho hračkou. Priam majstrom útekov z väzenia bol anglický zlodej menom Alfred Hinds. Tento obdivuhodný muž strávil vo väzení celkovo 12 rokov svojho života. Počas tohto obdobia sa mu podarilo až trikrát uniknúť spoza brán žalára. Prvý raz to bolo z väzenia v Nottinghame. Tento útek je do dnešných dní opradený záhadou, pretože sa nikdy nepodarilo odhaliť ako Alfred prekonal zamknuté dvere a vysoký múr väzenia. Na druhý pokus sa mu podarilo utiecť počas transportu k budove súdu. Po príchode na súd sa vypýtal na toaletu. V kabínke však neskončil on, ale dozorcovia. Alfred si spokojne vyšiel hlavnými dvermi na ulicu. Tretí útek sa mu vydaril z väzenia v Chelmsforde. Opäť išlo o husársky kúsok a prekonanie šesťmetrového múru počas dennej vychádzky. Napriek tomu, že bol Alfie, ako ho verejnosť familiárne nazývala, zločincom, svoj život po odsedení trestu zasvätil boju proti justičným omylom.

 

 

You may also like