Hoci si to možno neuvedomujete, ale ženy boli v histórii rovnakou súčasťou každej dôležitej či menej dôležitej vzbury alebo odporu ako aj muži. Odvážne a statočné ženy boli mnohokrát dokonca vodkyňami revolučných hnutí, avšak len málokedy sa im dostalo za to pocty. Ich vplyv na chod dejín bol postupom času bagatelizovaný alebo bol dokonca ich prínos celkom zabudnutý. Z nespočetného množstva hrdiniek spomenieme aspoň 5 významných a udatných bojovníčok.
Trieu Thi Trinh (225-248)
Trieu Thi Trinh je vietnamská hrdinka, ktorá viedla armádu až 1000 vidiečanov proti čínskej nadvláde. Bojovníčku bolo možné vidieť v žltom alebo zlatom brnení a do boja vraj vyrážala na slonoch. Jej postava je opradená viacerými historkami, ktoré nemusia byť celkom pravdou, ale jej boj voči čínskej moci bol skutočný. Hoci svoju vojnu s Čínskou armádou nakoniec prehrala, od tej doby bola vo Vietname uctievaná ako nesmrteľná.
Johanka z Arcu (1412-1431)
Príbeh Johanky z Arcu je notoricky známy. Johanka z Arcu bola vodkyňou francúzskej armády bojujúcej proti Anglicku v 100 ročnej vojne. Hoci vyhrala množstvo bojov a vo vedomí francúzskeho ľudu sa zapísala ako víťazka, po zatknutí Burgundijcami bola obvinená okrem iného aj zo zločinu nosenia pánskeho oblečenia a upálená na hranici ako kacírka. Francúzsky kráľ a jej skorší pomocník sa pri tomto akte nezapojil a nepomohol jej. Napriek nepeknej smrti bola Johanka v roku 1920 vyhlásená za svätú a jej príbeh sa nesie celými dejinami.
Harriet Tubman (asi 1820 -1913)
Bezkonkurenčne najväčšia rebelka v americkej histórii bola Harriet Tubmanová, ktorá zachránila stovky ľudí z otroctva. Jej príbeh začal už jej narodením. Rodičia boli celoživotne otrokmi, ale Harriet sa v mladom veku podarilo utiecť do Pensylvánie. Namiesto toho, aby si užívala nadobudnutú slobodu, stále sa vracala na juh krajiny odkiaľ pomáha utekať ďalším otrokom do bezpečia na sever. Okrem toho, že bola bývalou otrokyňou, prináležia jej schopnosti skautky, partizána, zdravotnej sestry a tiež vodcu podzemnej železnice či dokonca špiónky. Neskôr keď prišiel v Amerike do platnosti zákon, že bolo možné bývalých otrokov vrátiť späť do otroctva a ľudia začali byť lovený takzvanými lovcami otrokov, začala Tubmanová otrokom pomáhať ujsť do Kanady. Počas občianskej vojny sa jej podarilo ako špiónke z plantáží oslobodiť až 700 otrokov naraz.
Buffalo Calf Road Woman (1859-1879)
Pod menom Buffalo Calf Road Woman je známa mladá Cheyennská bojovníčka, ktorá bojovala za slobodu domorodého obyvateľstva v Amerike zatiaľ čo západná civilizácia kolonizovala veľké pláne, ktoré pôvodne patrili Cheyennom a ich obyvateľov zatvárali do rezervácií. Nikto nevie ako získala zručnosti so zbraňou, ale po bitke pri Rosebude sa stala vodkyňou svojho ľudu. Vďaka svojej udatnosti zachránila život svojho brata, ktorý bol v obkľúčení vojakov a ona ako jediná sa vrhla do víru guliek, vytiahla ho na svojho koňa a ušla s ním do bezpečia. Túto bitku jej ľud pomenoval ako bitku kde Dievča zachránilo svojho brata a Buffalo dali prezývku Statočná žena. Počas mnohých bojov neúnavne bojovala za slobodu svojho ľudu a za miesto kde by mohli žiť. Avšak nakoniec bola spolu s hŕstkou svojich ľudí zajatá a zomrela vo väzení na záškrt. Cheyennský kmeň v roku 1884 dostal vlastnú pôdu na juhovýchode Montany, čoho sa už bohužiaľ Buffalo nedožila.
Sophie Scholl (1921-1943)
Sophie Schollová bola jedným z nosných pilierov hnutia Bielej ruže v Nemecku, ktoré pasívne ale rovnako húževnato bojovalo proti nacistickému hnutiu tým, že distribuovalo letáky na osvetu ľudí proti nacizmu. Brožúry vydávali až kým Schollovú, jej brata a ďalšieho člena nechytili a v roku 1943 gilotínou nepopravili.
Ženy rovnako ako muži často bojovali proti zlým podmienkam a nadvláde tyranov. I keď je každý príbeh celkom iný, nesú v sebe spoločnú myšlienku o nádeji na zmenu, ktorá zlepší celkovú situáciu v spoločnosti. Ich odkazom je nielen statočnosť a udatnosť, ale aj idea, že i v najkrutejších časoch je možné bojovať a neuspokojiť sa s nespravodlivosťou.
Zdroj: https://www.bustle.com/articles/194658-5-female-rebels-from-world-history-to-inspire-you