Módny svet je plný „rebelov“, ktorí odmietali slepo nasledovať zaužívané trendy a svojimi novinkami na módnych mólach definitívne zmenili zmýšľanie o obliekaní. Dlho pred tým ako sa objavili dnešné módne ikony, ako je napríklad Lady Gaga, množstvo módnych návrhárov svojimi pokrokovými „novými lookmi“ menilo štýly a trendy. My si z nich spomenieme iba niekoľko módnych „rebelov“.
- (Gabrielle) „Coco“ Chanel ( 1883-1971 ) – malé čierne
Pseudonym či prezývku tejto módnej divy poznajú dokonca aj tí, ktorí sa o módu zaujímajú iba minimálne. Medzi jej najväčšie rebélie v módnom svete patrí model „malých čiernych šiat“, ktoré sú až do dnes jedným z kúskov, ktoré musí mať každá žena vo svojom šatníku. Vďaka nej a Paulovi Poiretovi sa ženy ráno nemusia šnurovať do úzkych korzetov a v oslobodzovaní ženskej siluety zašla ešte o čo si ďalej. Štíhla silueta od Chanelu sa niesla ruka v ruke s krátkym strihom vlasov. Dopĺňalo ju ženské športové oblečenie. Vo veku 71 rokov na protest voči Diorovej stiahnutej siluete ženy vytvorila model tvídového kostýmu so štyrmi vreckami a lemovkou, ktorý je klasikou v obliekaní až dodnes.
- Christian Dior ( 1905-1957 ) – Unisex vône
Celú prácu Coco Chanel ohrozil práve Christian Dior, ktorý pošas pobytu Coco Chanel vo Švajčiarsku opäť priniesol do módy stiahnutú siluetu s korzetom. S jeho debutovou kolekciou „ New Look“ spôsobil prevrat v móde, ktorú Coco tak dlho budovala. Zdôrazňoval krásu ženskej postavy pomocou zúženého pásu, vyzdvihnutia poprsia a dlhých širokých sukieň. Dior rovnako ako Coco vytvoril veľkú kolekciu parfémov a ako prvý priniesol na trh Unisex vône, a teda pre pánov i pre dámy, ktoré mali veľký úspech.
- Yves (Henri Donat Mathieu) Saint Laurent ( 1936-2008 ) – Unisex oblečenie a dámsky nohavicový kostým
Saint Lauren patril k najlepším návrhárom u Diora a po jeho smrti viedol Diorov umelecký dom. Módnu rebéliu začal navrhovaním unisexového oblečenia a používaním čisto mužských prvkov, ako je sako či nohavice, v ženskej móde. Pre ženskú módu vynašiel dámsky nohavicový kostým a ako prvý uviedol ženskú verziu pánskeho smokingu na módne móla. Rovnako ako Coco Chanel i Christian Dior aj Yves Saint Laurent sa venoval výrobe parfumov a dekoratívnej kozmetiky. Rebelským kúskom bolo predstavenie jeho prvého parfumu YSL, kde v reklamnej kampani na fotografiách pózoval nahý Saint Laurent s flakónom zakrývajúcim jeho mužstvo, čo vyvolalo v spoločnosti obrovský škandál. Obdobný škandál o niekoľko rokov spôsobilo predstavenie ďalšieho z radu parfumov M7, kde na tele majstra Európy v džude Samuela de Cubbera nebolo zakryté vôbec nič.
- Cristóbal Balenciaga ( 1895-1972 ) – košeľové šaty
Christian Dior mal v Paríži a samozrejme v módnom priemysle veľkého soka práve v španielovi Cristobalovi Balenciagovi. O týchto dvoch návrhároch sa tvrdilo, že žena od Diora môže postúpiť iba ku Balenciagovi a nikam inam, čo presne vyjadruje ich vzájomný vzťah. Hoci sa rešpektovali, priateľmi sa nestali. Balenciagovi vďačíme za rovný (bezpásový) košeľový strih šiat, ktorý bol pre Francúzsko ikonický. Ďalšími inovátorskými nápadmi bola kokonová sukňa alebo kimonový kabát.
- Roy Halston Frowick( 1932-1990 ) -pillboxový klobúk
Američan, ktorý ovplyvnil diskotékovú módu rokov 70-tych. Okrem džersejových rób s kapucňami bol známy najmä párty-otriasajúcimi žiarivými šatami, ktoré z každej ženy urobili hviezdu parketu. Okrem toho bol výrobcom klobúkov a vynálezcom pillboxových klobúkov, ktoré nemajú žiaden šilt. Tento ikonický klobúk mala na hlave prvá dáma Jackie Kennedyová pri inaugurácii prezidenta Kennedyho v roku 1961.
Svet módy sa neustále mení. Zatiaľ čo niektoré módne prvky sa neustále vytrácajú a vracajú na scénu, iné pôsobia ako nemiznúca klasika. Priniesli sme vám zoznam niekoľkých momentov, ktoré vo svete módy znamenali rebéliu, a teda zmenu vo vnímaní obliekania sa.
Zdroj: https://www.glamour.com/gallery/coco-chanel-alexander-mcqueen-famous-rebel-fashion-designers