Pred zimou by menšie dopravné firmy alebo živnostníci nemali zabudnúť na údržbu vozidiel. Dúfame, že každý zodpovedný majiteľ firmy údržbu nezanedbáva a vie, aké základné kroky je potrebné podniknúť. Napriek tomu nie je na škodu, keď si pripomenieme, ako by mala pred zimou vyzerať príprava každého vozidla.
Každé vozidlo potrebuje individuálny prístup
Staráte sa o vozidlá zodpovedne po celý rok? V tomto prípade to budete mať s jesennou údržbou o niečo jednoduchšie. Už len triviálna výmena pneumatík je rýchlejšia a menej komplikovaná, keď ste na jar pneumatiky riadne vyčistili a uskladnili podľa pravidiel. To isté patrí pre snehové reťaze. V prípade, že ste na kovových reťaziach nechali na jar slané nánosy, očakávajte problémy s koróziou. Soľ sa dokáže dostať aj do konštrukcie a pri automatických reťaziach sa mohol poškodiť samoupínací systém. Prvým krokom zimnej údržby je práve kontrola pneumatík a reťazí. Obzvlášť obozretní buďte, ak jazdíte s firemným SUV alebo dodávkou do hôr. V týchto oblastiach sú reťaze na SUV 4×4 a dokonca aj reťaze na dodávky nevyhnutnou súčasťou zimnej výbavy. Nezabudnite ani na to, že do týchto oblastí vám nebudú stačiť celoročné pneumatiky. Ak by ste dostali šmyk plne naložený, bolo by už neskoro hromžiť nad tým, že ste nemali ušetriť tých pár eur a radšej ste si mali kúpiť overenú značku pneumatík s dobrými výsledkami v testoch.
Miliónkrát omieľané maličkosti, na ktoré sa zabúda
Pre niekoho je samozrejmosťou kontrolovať kvapaliny priebežne celý rok a niekto im nevenuje pozornosť ani pred zimou. Overte si stav chladiacej kvapaliny s ohľadom na odolnosť voči mínusovým teplotám. Poviete si, že je to zbytočnosť, lebo ste minulý rok kupovali novú. Ale nedolievali ste ju náhodou v lete, čím ste jej účinnosť znížili? Najmä v dodávkach by ste mali chladiacu kvapalinu kompletne zmeniť približne každé dva roky. Podobne je to so zmesou do odstrekovačov, ktorá musí odolať teplotám minimálne do mínus 20 stupňov. Úplnou samozrejmosťou by mala byť kontrola stavu akumulátora. Niekedy aj novšie batérie môžu v tuhých mrazoch sklamať. Pred vianočnými sviatkami majú dopravné firmy najviac práce. Veľmi často jazdia šoféri do neskorej noci, a preto pripravte vozidlo na neočakávané situácie, v ktorých vám na prázdnych cestách nebude mať kto pomôcť. Do výbavy dodávky pribaľte štartovacie káble či ťažné lano. Ak vám zvýši čas, tak preverte stav svetiel a tesnení na dverách. Oba detaily dokážu v tuhých mrazoch vodičov potrápiť.