Viete, ako pripraviť automobil na zimu?

Viete, ako pripraviť automobil na zimu?

by spravca

Napriek tomu, že len pred pár dňami sme prešli na zimný čas, váš automobil by mal byť už dávno pripravený na zimu a tuhé mrazy. Ak ste prípravu ešte ani nezačali, rýchlo sa do nej pustite. V opačnom prípade vás môže vozidlo počas zimy nemilo prekvapiť.

Rýchlo si rezervujte termín v servise

Nie každá návšteva servisu vás bude stáť obrovské peniaze. Kontrola vozidla pred zimou sa dá v niektorých servisoch zaobstarať za pár eur. Investované peniaze sa vám však mnohonásobne vrátia. Na nezaplatenie je tiež pocit, keď viete, že je vaše vozidlo v top stave a počas zimy vás nenechá v štichu niekde v závejoch. Ak chcete napriek tomu ušetriť, skúste na internete nájsť servis, ktorý ponúka prehliadku vozidla pred zimou v akciovom balíčku. Takáto servisná prehliadka zahŕňa napríklad zmeranie kapacity akumulátora. Dobre viete, že batéria vás v zime môže nechať ráno pred garážou. V servise vám skontrolujú tiež svetlá, vyčistia a nastavia všetky svetlomety. Z bezpečnostného hľadiska sú veľmi dôležité brzdy. Servisní technici preveria ich stav. Záverečným bodom je kompletná previerka podvozku a všetkých jeho častí.

Nezabudnite zavolať aj do pneuservisu

Ešte pár dní máte na to, aby ste si dali vymeniť pneumatiky za zimné. Snežiť môže začať zo dňa na deň a v niektorých oblastiach dokonca už nasnežilo. Letné pneumatiky skrátka na sneh nepatria a je jedno, či sú drahé, alebo ide o najlacnejšie pneumatiky. Ich drážky nie sú prispôsobené na odvod mokrého snehu. Naopak zimné pneumatiky majú dezén, ktorý zvládne sneh i ľad. Apropo dezén. Skontrolujte si jeho hĺbku, ktorá by mala byť minimálne 3 mm. S výmenou pneumatík vám v servise nastavia tiež geometriu. Bude sa vám lepšie ovládať vozidlo a predĺži sa životnosť pneumatík.

Veci, ktoré môžete urobiť sami

Niektoré veci na vozidle dokážete skontrolovať a vymeniť aj sami. Na zimu vám odporúčame zložiť zo strechy strešné boxy a vyložiť z kufra všetky zbytočnosti, aby ste nezaťažovali vozidlo. Naopak do kufra uložte zimnú výbavu – metličku, škrabku, skladaciu lopatu, nemrznúcu zmes do odstrekovačov, štartovacie káble, rozmrazovač skiel a teplú deku. Ak sa začínajú stierače zadŕhať, vymeňte ich. Vymeňte tiež kvapalinu v chladiacej sústave a v odstrekovačoch za nemrznúce zmesi. Tesnenia na dverách natrite silikónom, aby ste zabránili ich primŕzaniu. Všetky tieto činnosti vám zaberú len pár hodín, ale pripravia vás na celú zimu.

 

You may also like