Zamerané na dezén pneumatík

Zamerané na dezén pneumatík

by spravca

O dezéne pneumatík ste už iste veľa počuli i čítali. Zákonom stanovené minimálne hĺbky dezénu pri letných a zimných pneumatikách chránia vás, ostatných účastníkov cestnej premávky a aj vašu peňaženku. Okrem hĺbky dezénu sa pri kupovaní nových pneumatík zamerajte aj na typ dezénu.

Zopakujme si základné pravidlá o hĺbke dezénu

Kvôli hĺbke dezénu mali mnohí šoféri nepríjemnú skúsenosť pri bežnej cestnej kontrole a následnej pokute. Niektorých dezén zradil pri technickej kontrole. Ešte väčší problém s dezénom mali šoféri, ktorí boli vinníkmi dopravnej nehody a kvôli starým pneumatikám nedostali od poisťovne ani cent. Ojazdené pneumatiky zároveň znamenajú reálne nebezpečenstvo počas každej jazdy. Nedokážu sa udržať na mokrej či zľadovatenej vozovke a ani ubrzdiť vozidlo za zhoršených poveternostných podmienok. Čert nikdy nespí, a preto si aj vy dávajte pozor na dodržanie noriem pre minimálnu hĺbku dezénu. Letné pneumatiky majú stanovený minimálny limit na 1,6 mm a zimné na 3 mm. Vždy je však lepšie pneumatiky vymeniť za nové ešte pred dosiahnutím týchto minimálnych hodnôt. Toto pravidlo odporúčajú motoristom dodržať všetky testy pneumatík renomovaných magazínov a portálov. Merať dezén sa dá rôznymi spôsobmi. Niektoré modely pneumatík disponujú indikátorom, ktorý vás o vyjazdenom dezéne informuje priamo na povrchu pneumatiky. Okrem toho sa dajú zakúpiť prístroje merajúce dezén alebo aj rôzne malé pomôcky vo forme príveskov. Podobne ako hĺbka dezénu je dôležitý aj tlak v pneumatikách, ktorý má v závere veľký dosah na samotnú ojazdenosť pneumatík.

Nielen hĺbka, ale aj typ dezénu zaručuje stabilitu

Ak nepatríte medzi sezónnych šoférov, mali by ste pri kupovaní pneumatík brať ohľad na typ dezénu. Vybrať si môžete zo symetrického, asymetrického a smerového dezénu. Smerový dezén pneumatík má tvar písmena V, kedy vrchol písmena určuje smer montáže pneumatík. Tento typ dezénu je určený pre šoférov, ktorí ročne najazdia tisícky kilometrov alebo vlastnia športové vozidlo. Najčastejšie sa so smerovým dezénom stretnete u zimných pneumatík. Vozidlá obuté do dezénu s písmenom V lepšie priľnú na mokrú vozovku a zaručia vám stabilitu aj pri vyššej rýchlosti. Pneumatiky so symetrickým dezénom patria medzi najlacnejšie a môžete ich na kolesá obuť v akomkoľvek smere. Nižšia cena znamená nižšiu stabilitu. Symetrický dezén nájdete na pneumatikách pre menšie automobily. Asymetrický dezén pneumatík je v súčasnosti najviac využívaným dezénom, ktorý sa vyrába na všetky modely vozidiel. Pri ich montáži je nutné dodržať označenie o umiestnení pneumatík z vonkajšej alebo vnútornej strany. Asymetrický dezén je obľúbený kvôli nízkej hlučnosti, dobrej stabilite na vozovke počas mrazov i dažďa a krátkej brzdnej dráhe.

 

You may also like