Top 10 rebelských piesní

by spravca

Ako rebelské piesne môžeme označiť nielen tie, ktoré skomponovali speváci so sklonom k určitej rebélii, ale tiež tie, ktoré majú určitú rebelskú výpovednú hodnotu či podnietili prevrat vo svojej dobe. Zaraďujeme sem piesne, ktoré vyjadrovali nesúhlas, či už to bolo s politickým, sociálnym alebo kultúrnym životom.

  1. Black Sabbath – War Pigs

Jednou z najslávnejších protivojnových piesní je práve táto pieseň. Poukazuje na absurditu vojny, keď pre dosiahnutie svojich mocenských cieľov mocní posielajú slabých na smrť.

  1. Neil Young – Rockin’ in the Free World

Pieseň silno kritizuje vládu Georgea H. W. Busha a sociálne otázky v Spojených štátoch. Pieseň bola vydaná niekoľko mesiacov pred pádom Berlínskeho múru. Stala sa akousi hymnou tejto udalosti, keď sa sloboda rozšírila po východnej Európe.

  1. Bob Marley & The Wailers – Get Up, Stand Up

Bob Marley, inšpirovaný chudobou a zlými životnými podmienkami Haiťanov, vydal do sveta nadčasový odkaz – „vstávaj, vstaň, postav sa za svoje právo.“

  1. Pink Floyd – Another Brick in the Wall, Pt. 2

Keď hovoríme o vzbure proti hlúposti a útlaku, hovoríme práve o tejto piesni. Basgistarista a skladateľ skladby Roger Waters v nej reagoval na školský systém, v ktorom vychovávali žiakov v utláčaní ich slobodnej vôle. Pieseň nie je rebéliou iba voči škole, ale proti útlaku celkovo.

  1. Public Enemy – Fight the Power

Hip-hop má toho s rebéliou tiež veľa spoločného. Skladba obhajuje Afro-Americkú kultúru a nabáda ku získavaniu občianskych práv, podporuje černošské bohoslužby v kostole a hudbu Jamesa Browna.

  1. Joan Jett & the Blackhearts – Bad Reputation

Pri počúvaní tohto songu si najskôr môžete myslieť, že ide o tínedžerské provokatívne „ je mi jedno akú budem mať reputáciu“. Avšak skrytou myšlienkou v piesni je kritika sveta populárneho hudobného priemyslu, v ktorom vládnu muži. Joan tu ukazuje svoju nevôľu zapadnúť do takéhoto sveta.

  1. Dawid Bowie – Rebel Rebel

Pieseň je prejavom osobnej rebélie Bowieho proti rodovým vzorom. Prostredníctvom nej vyjadruje svoj sklon k bisexualite a rozvíja v nej myšlienku, že ľudia jednoducho tejto téme nerozumejú a odsudzujú bez poznania.

  1. The Who – My Generation

Pieseň sa nesie v nálade rebelujúcej mládeže, ktorá sa snaží prekonať úzkosť spoločnosti a nájsť si miesto vo svete alias „zomrieť skôr než zostarne“. Ústrednou myšlienkou sú práve problémy, ktoré vidí staršia generácia (hlavne bohatá vrstva) v mládeži a ich prístupe k životu.

  1. The Clash – I Fought the Law

Sonny Curtis, tvorca piesne, nemal podľa jeho slov žiaden dôvod napísať rebelskú pieseň, ale stalo sa tak. V podaní skupiny The Clash sa stala akousi punkovou hymnou, ktorá vytvárala spojenie medzi nepochopenými a spurnými mladými ľuďmi. Pieseň hovorí za všetkých rebelov, lebo každý z nás bol raz mladý.

  1. They Don’t Care About Us – Michael Jackson

Táto pieseň hovorí o všetkých ľuďoch, ktorí trpia diskrimináciou, vrátane samotného Jacksona. Pieseň je vyjadrením hnevu na ľudí, ktorí stále iba súdia druhých a vyzdvihuje niektoré problémy spoločnosti, ako je rasizmus či segregácia.

Zoznam rebelských piesní by sa mohol doplniť mnohými ďalšími kvalitnými skladbami. My sme pre vás vybrali tie, ktoré pre nás mali nádych riadnej spoločenskej či osobnostnej rebélie. Koho by ste ešte doplnili Vy?

 

You may also like